Cam Korkuluk Modelleri

Korkuluklar bahçe, pencere ve balkon gibi bölgeleri daha güvenli hale getiren yapılardır. Ancak günümüzde bir dekorasyon anlayışına da sahip olmuştur. Bu nedenle cam korkuluk modelleri yaşam alanlarını yenilemek isteyen kişiler tarafından sıkça incelenen bir konudur. Ev dekorasyon fikirleri hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Eğer çocuğunuz varsa ve yüksek katta yaşıyorsanız, onun balkonda veya pencere kenarından düşmesi riski vardır. Bunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, korkuluklar size profesyonel çözüm sunar. Ayrıca sadece bununla da sınırlı değildir.

Zira görünmeyen kazalar yetişkinlerin de başına gelebilir. Dolayısıyla bahçenize, pencere ve balkonunuza korkuluk yaptırmak korunmanızı sağlayan bir etmendir. Ancak günümüzde birçok kişi buna ek olarak estetik olmasını da talep eder.

Bu konuda cam modeller size büyük bir fırsat sunar. Zira yapıları gereği hem modern, hem de şıktır. Ayrıca dış etmenlere karşı da dayanıklıdır. Dolayısıyla güvenlik ve estetiği size ve sevdiklerinize aynı anda sunar.

 

Cam Korkuluk Modelleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak birçok korkuluk modeli gelişmiştir.  Bu nedenle cam korkuluk yaptırmak isteyenler, hangisini tercih etmesi konusunda büyük bir kararsızlık da yaşayabilmektedir. Bunların farklı seçenekleri olmakla birlikte, ülkemizde genellikle şu seçenekler kullanılmaktadır;

 1. Fransız Camlı Balkon Korkuluk
 2. Bahçe Korkulukları
 3. Lamine Korkuluklar
 4. Temperli Korkuluklar

Eğer camlı korkuluk yapmak istiyorsanız, bu seçenekler sizin için güzel bir tercihtir. Bu nedenle tümünü inceleyerek zevklerinize göre karar verebilirsiniz.

Fransız Camlı Balkon Korkuluk

Eğer modern bir tarzınız varsa, Fransız cam korkuluk sizin için güzel bir çözüm olabilir. Özellikle balkonlarda tercih edilmekte olan bu seçenek, oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Bakım ve temizliği oldukça kolaydır. Bu nedenle size zorluk çıkartmaz.

Her ne kadar her mevsim kullanılabilir olsalar da bu sistemler asıl yaz aylarında büyük bir fayda sağlamaktadır. Zira yapısı gereği oldukça ferahtır. Böylece sıcak günlerde güvenli bir şekilde serinlemesine yardımcı olur.

Görünüşü de oldukça estetik olan bu tarz, evlerin dış cephesine uyumlu şekilde yapılır. Bu nedenle aklınızda soru işaretlerinin bulunması da gerekmez. Güvenlik ve konforu üst düzeyde tutmak için geliştirildiği için, hayatınızı daha kolay hale getirir. Sistem farklı modellerde ve renklerde olabilir. Ayrıca yapı malzemesi de değişiklik gösterebilir. Bunların arasında istediğiniz tercih edebilir, hayalinizdeki gibi bir balkon elde edebilirsiniz.

Bahçe Korkulukları

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar bir bahçeleri olmasına can atar. Her ne kadar doğal bir ortam sunsalar da bu durum güvenli olduklarını göstermez. Eğer hırsızlık gibi olaylara ek önlem almak, insanların bahçenizi görmesini kısmi olarak da olsa engellemek istiyorsanız korkuluklar oldukça önemlidir.

 

Ayrıca küçük çocuğunuzun bahçenin dışına çıkmasını engellemek istiyorsanız ve kapının güvenli olduğunu düşünüyorsanız, korkuluklar onun sınırlar içerisinde kalmasını sağlar. Tüm bunlara ek olarak yapı, çevredeki kişilere evinizin sınırlarını görmesine yardımcı olur. Dekorasyon olarak da estetik bir bakış açısı sunar.

Bu nedenle bahçe cam korkuluk büyük bir önem taşımaktadır. En büyük avantajları birçok modelde ve renkte olabilmesidir. Bunların tümünü inceleyerek size hitap edeni seçebilirsiniz. Evinizle uyumlu olduğu için, zıtlık oluşturmaz. Ayrıca havuzunuz varsa arzu ederseniz onun da etrafını çevirebilirsiniz.

Lamine Korkuluklar

Günümüzde bulunan cam korkuluk modelleri güvenli bir yapıya sahiptir. Eğer bunları en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, lamine korkuluklar yapabileceğiniz bir tercihtir. Sistemin avantajlarından bazıları şöyledir;

 1. Çarpma sonucu yaralanma tehlikesini minimuma düşürür.
 2. Dış darbelere karşı güvenliklidir.
 3. Ses yalıtımına katkı sağlar.
 4. UV ışıklarını yüzde 99 oranına kadar engelleme kapasitesi taşır.
 5. Isı yalıtımına destek olur.

Bu sistemler evlerin farklı yerlerinde kullanılabilmektedir. Bazıları vitrinler, çatılar, tavan camları, rüzgârlıklar, korkuluklar, iç bölme camları gibidir.

Temperli Korkuluklar

Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen Temperli cam korkuluk, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sistemin bazı avantajları şu şekilde sayılabilir;

 1. Oldukça dayanıklı bir yapısı vardır.
 2. Kırıldığı zaman ufak parçalara ayrılmaz. Bu nedenle yaralanmaları minimuma indirir.
 3. Estetik ve dekoratif bir görüntüsü vardır.
 4. Her yaşam alanıyla uyumludur.
 5. Farklı kalınlık ölçüleri arasından tercih yapılabilmektedir.
 6. Renk seçenekleri vardır.
 7. Yaşam alanlarında geniş bir kullanıma sahiptir.
 8. Dış darbelere karşı dayanıklıdır.
 9. Isıya karşı dayanıklıdır.

Kolay bir şekilde temizlenebilen temperli cam, bu nedenle size daha kolay ve pratik bir kullanım sağlar.

Cam Korkulukların Özellikleri Nelerdir?

Cam korkulukların en büyük özelliği çok kullanışlı olmasıdır. Özellikleri bakımından her yaşam alanı için zevklerinize hitap edenleri tercih edebilirsiniz. Cam korkuluk modelleri genel özellikleri şu şekildedir;

 1. Bakım masrafları olmadığı için ekonomiktir.
 2. Çok sayıda seçeneği vardır. Bu nedenle geniş bir tercih hakkınız bulunur.
 3. Yaşam alanlarınıza estetik, şık ve modern bir görünüm sunar.
 4. Pas ve kir tutmadığı için temizliği daha kolay ve hızlıdır.
 5. Balkon ve camlarınızı kapatmaz.  Böylece manzaranızı bölmez.
 6. Farklı renk seçenekleri vardır.

Bunlara ek olarak sistem paslanmaz, ahşap ve alüminyum gibi korkuluk elemanlarıyla uyumludur.

Cam Korkuluk Modelleri Nasıl Yapılır?

Her ne kadar günümüzde kendin yap modeller daha yaygın olsa da, cam korkuluklar bunlardan bir tanesi değildir. Bu nedenle konu üzerine hizmet veren bir firmayı seçmeniz, anlaşmanız gerekir. Öncesinde ne istediğinizi bilirseniz, arzuladığınız gibi sonuçları kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Firmanın ekiplerine ne istediğinizi anlattıktan sonra tüm işlemler kendileri tarafından yapılır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta kiminle çalıştığınızdır. Zira her firma size aynı kaliteyi sunmaz. İşçilik, kullanılan malzeme her birinde değişir. Buna tecrübe, profesyonellik ve kurumsallık gibi maddeler de eklenebilir.

Her ne kadar genellikle fiyat üzerinden gidilse de, bu durum aslında istediğiniz çözümü kalıcı şekilde alacağınızı göstermez. Dolayısıyla hem ileride yaşanacak problemleri minimuma indirmek hem de istediğiniz estetik çözümleri almayı arzuluyorsanız, çalıştığınız firma dikkatli biçimde seçilmelidir.

Bunun için internetten bir araştırma yapmanın yanı sıra iletişim kurarak soru sormanız da tavsiye edilir. Ne yaptıkları, hangi malzemeleri kullandıkları, neyi nasıl yaptıkları, garantisi, gereken durumda onarım hizmetleri büyük önem taşır.

Acele karar vermek size hiçbir konuda çözüm sağlamaz. Bu nedenle araştırma yaparak doğru bir tanesini bulmak, üstün sonuçlar almanızı sağlar.

Cam Korkuluklarda Hangi Malzeme Tercih Edilmeli?

Günümüzde bulunan cam korkuluklar farklı malzemelerden yapılmaktadır. Bunlar her ne kadar farklılaşsa da, dayanıklı malzemelerden yapılır. Bu nedenle tercih size kalmıştır. Ancak her birinin bir takım artıları da mevcuttur.

Örnek olarak suya karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız paslanmaz seçenekler aradan yıllar bile geçse, yağan kara ve yağmura bakmaksızın dayanmasını sağlar. Eğer estetik ve doğal bir yapısı olsun istiyorsanız, cam korkuluk modelleri arasında ahşap seçenekler size daha iyi çözüm önerileri sunar. Alüminyum ise daha modern sonuçlar almak isteyenler için güzel bir tercihtir.

Ancak sadece bunlar üzerinden karar vermek yeterli değildir. Her maddenin kendine has avantajları, dezavantajları da vardır. İstediğiniz gibi sonuçlar almak istiyorsanız, bunlara da bakmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir