Genç Odası Dekorasyonu Fikirleri

Gençlerin odasının nasıl düzenleneceği her zaman akıllarda büyük bir soru işareti oluşturur. Bunun en büyük nedeni, genç odası dekorasyonu fikirleri düşünürken onların sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri, düşüncelerini göz önünde bulundurmamaktır.

Normal olarak düşünüldüğünde, gençler bu mekânları başta yatmak olmak üzere günün çoğunluğunda kullanacaktır. Bu nedenle tavsiye edilen, ilk olarak hangi renkleri sevdiğini, tarzını öğrenmedir. Buna göre hareket etmek, daha iyi karar vermenize yardımcı olur.

Ancak gençler için tam kararlar vermek o kadar kolay olmayabilir. Bu noktada onlara fikirler verirseniz, ortak bir paydana buluşmanız daha rahattır. Böylece hem onun isteklerini yerine getirebilir hem de işlevsel bir oda sunabilirsiniz.

 

Minimalist Düzenler

Özellikle eski neslin bileceği üzere geçmiş tarihlerde gerek moda, gerekse gelenekler sebebiyle evler maksimum eşya ile donatılırdı. Ancak trendler yer yıl değiştiği için burada da bir takım değişiklikler meydana geldi.

Bu kapsamda özellikle son yılların modalarında minimalist düzenlerin önemi daha fazla artmaktadır. Modern bir anlayışı yansıtan bu modeller eşya sayısı az ancak daha kullanışlı tutar. Böylece size hareket edebilmek için daha fazla alan kalır. Her ne kadar başlangıçta küçük genç odası dekorasyon fikirleri arasında olduğu düşünülse de, yer sıkıntısı olmayanlar evler için de geçerlidir.

Zira ortamlarda hareket imkânını en üst seviyeye çıkartır. Böylece daha ferah bir oda da elde edebilirsiniz. Eğer ne yapmanız gerektiği hakkında bilginiz yoksa pratik düşünmeniz yeterlidir. Örnek olarak iki ayrı dolap her zaman fazladır. Bunun yerine daha büyük ve geniş bir tane yerden tasarruf sağlar.

Bir masa ve bir kitaplık almak yerine üst tarafında kitaplık olan modeller yine alandan tasarruf yapmanızı sağlar.

Kendin Yap Modeller

Eğer çocuğunuzun odasını dekore etmek istiyorsanız, yeni mobilyalar alacağınız da kesindir. Ancak bu tahmin edilebileceği üzere çok büyük masraflar tutabilir. Genç odası dekorasyon fikirleri kendin yap arasında her ne kadar boyama ve büyük tadilat gereken işleri firmaların yapması daha iyi ve uzun ömürlü sonuçlar sunacak da olsa, mobilyaları siz yapabilirsiniz.

 

Örnek olarak bir kitaplık düşünüyorsanız, gerekli malzemeleri temin ettiğinizde istediğiniz büyüklükte, en ve boy oranlarında inşa edebilirsiniz. Eğer marangozluk yeteneklerinize güveniyorsanız uygun ahşap levhalar, yapıştırıcılar, çiviler, çekiçler ve boyalar mükemmel sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Bu işlem masalar için de geçerlidir. Eğer hayal gücünüze de güveniyorsanız, çocuklarınıza hiçbir yerde bulamayacağı masalar, kitaplıklar sunabilirsiniz.

Genç Odası Dekorasyonu Fikirleri; Paletlerden Yapılabilecek Fikirler

Paletler her ne kadar ihracat ve ithalatta malların güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayan araçlar olsa da, özellikle son zamanlarda evlerde kullanımının da arttığı görülmektedir. Eğer koltuk almak istemiyorsanız, genç odası dekorasyonu fikirleri arasında oldukça güzel ve çekici sonuçlar teklif eder.

Burada sadece en az 2 tane palet temin etmeniz gerekir. Ardından üst üstte koyarak üzerine de konforlu minderler yerleştirmeniz yeterlidir.  Eğer minderler çok kalın ve rahat olursa, altındaki paletler kimseyi varlığından haberdar bile etmeyecektir.

Bunların temel amacı kilolarca ağırlıkta malları taşımak olduğu için, kırılma tehlikesi bulunmaz. Bu nedenle üzerinde uyusanız bile senelerce sizi kaldırabilir. Eğer birbirine sağlam ahşap yapıştırıcılar ile sabitlerseniz, hareket etmesini de önleyebilirsiniz.

Ayrıca daha yüksek olmasını istiyorsanız, ekstra palet eklemeniz her zaman mümkündür. Üstelik tek avantajı bu da değildir. Eğer tipini sevmemişseniz boyayabilir, minderlerini değiştirerek yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Duvar Kâğıtları

Gençler her zaman duvarları istedikleri renklere boyayabilmek ister. Ancak bu genellikle anne-babaların kabul etmeyeceği renklerdir. Zira çok açık veya çok koyu seçenekler belirtilebilmektedir. Ama çocuğunuzu mutlu etmek ve odasında kaldığı zamanda daha fazla verim almasını istiyorsanız, her iki tarafı rahatlatacak bir çözüm de vardır.

 

Bunun için sadece duvar kâğıdı almanız gerekir. Genç odası dekorasyonu fikirleri arasında oldukça önemlidir. Örneğin çocuğunuz odasını siyah istiyorsa ancak siz bejde karar kılmışsanız, bej uyguladıktan sonra siyah renkte duvar kâğıdı uygulayabilirsiniz.

Üstelik bu modellerin en iyi tarafı duvarı da korumasıdır. Eğer çizilmesini, kirlenmesini istemiyorsanız duvar kâğıtları size tam profesyonel çözümler sunar. Üstelik istediğiniz zaman rahatlıkla değiştirebileceğiniz, maliyeti de düşük bir yapısı vardır.

Yeşil Bitkiler

Her ne kadar anne-babalar bitki, çiçek yetiştirmekle daha ilgili olsa da, bu durum gençler için her zaman geçerli değildir. Ancak bu durum, sorumluluk kabul etmek istemediklerini de göstermez. Dolayısıyla genç odası dekorasyon ürünleri arasında yeşil bitkilere, çiçeklere her zaman yer vardır.

 

Bunları aldıktan sonra çocuklara tüm sorumluluğun üzerlerinde olduğunu söyleyebilir, odasında dilediği yere koyabileceğini belirtebilirsiniz. Ama bunlara ek bilgiler her zaman yararlıdır. Dolayısıyla aldığınız bitkinin özellikleri, nasıl bakım istediği, nasıl bir güneş almayı sevdiği gibi bilgiler oldukça faydalıdır. Zira sadece sulamak, büyümesi için yeterli değildir.

Eğer çocuğunuza sorumluluk duygusunu nasıl kazandırabileceğinizi düşünüyorsanız, bu yöntem size istediğiniz çözümü sunar.

Evcil Dostlar

Evinizde kedi, köpek ve balık gibi dostlar besliyorsanız, modern genç odası tasarımları arasında onlara da yer verebilirsiniz. Her ne kadar tüm canlılar kendi ortamlarında her ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olsa da bakımlarını üstlendiğinizde tümünü sizin yerine getirmeniz şarttır. Örneğin mamasını ve suyunu aksatırsanız ev ortamında arasa bile bulamaması muhtemeldir.  Ayrıca köpeklerin gezdirilmesi, balıklara yem verirken ayarlı olması, yavruların hemen akvaryumda ayrı yere alınması gerekir.

Ayrıca kedi ve köpeklerin bakımlarının yapılması, kumlarının temizlenmesi şarttır. Tüm bunlar bir sorumluluk duygusuna, sevgi bağlarının kurulmasına yardımcı olur. Bu nedenle evcil dostlarınızın yataklarını genç odasına koymak, çocuğunuz için güzel bir gelişim fırsatıdır.

Klasik ve Modern Bir Tarz

Her ne kadar gençlerin daha modern odalara ilgi gösterdiği düşünülse de her zaman doğru değildir. Örneğin klasik Fransız romanlarını okuyan bir genç Gotik, İngiliz klasik şairlerini okuyan bir genç viktoryen tarzlara pek âlâ ilgi gösterebilir.

Ancak bunu anne-babası olarak sizin bilmeniz, sormadığınız müddetçe imkânsızdır. Dolayısıyla nasıl bir oda yapısı istediğini sorarsanız ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ardından da buna dair modelleri, örnekleri internetten inceleyebilerek fikir edinebilirsiniz. Her ikinizin de karar kıldığı bir tarzda oda oluştursanız, gençlerin daha mutlu olacağı alanlar meydana getirebilirsiniz.

Dekorasyon Ürünleri

Her ne kadar mobilyaları tamamlasanız, çiçekleri yerleştirseniz de duvarlara ek bir şey koymadıkça çok boş gelecektir. Bu sadece yetişkinleri değil, gençleri de etkileyen bir durumdur. Dolayısıyla genç odası dekorasyonu fikirleri arıyorsanız tablolara, resimlere ve fotoğraflara da yer vermeniz önerilir.

Ama unutmamanız gereken odayı kimin kullandığıdır. Dolayısıyla gençlerin ilgisini uyandırması en büyük şarttır. Bunun için ne istediğini sorabilir, beraber alabileceğiniz bir yere giderek ona yardımcı olabilirsiniz.

Eğer dekorasyonu yaparken onun fikirlerini alırsanız ve uygularsanız, bu ona düşüncelerinin değerli olduğunu gösterecektir. Bu nedenle psikolojik ve ruhsal olarak gelişmesi de olumlu etkilenecektir. Ancak sormazsanız, sorsanız bile uygulamasanız bunun tam tersi durumlar yaşanacaktır.

Gençlerin odasını dekore ederken değerlendirebileceğiniz bu fikirler, gençlere düşünmeleri esnasında yardım edebilir. Böylece hem daha işlevsel, hem de onun için daha estetik bir yapı sunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir