Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Eğer yatak odanız size sıkıcı gelmeye başlamışsa veya artık değişiklik yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsanız, yatak odası dekorasyon fikirleri alarak ne istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Tek kişi kullanıyorsanız istediğiniz gibi hareket edebilirsiniz; ancak bir hayat arkadaşınız varsa onun da görüşlerini almayı unutmamanız gerekir.

Bundan sonra ilk önce odanın ne kadar en ve boy oranında olduğunu bilmeniz gerekir. Zira birçok kişi evin büyüklüğünü bilse de, odaların asıl boyutunu bilmez. Her ne kadar gereksiz gibi görünse de alanın büyüklüğünü hesaba katmadan alınan mobilyalar, daha fazla yer kaplamasına neden olacaktır. Böylece hareket alanınız daralır.

Ayrıca büyük tadilat gereken işler varsa siz biliyor da olsanız profesyonel firmalardan yardım almak her zaman tam istediğiniz gibi sonuçlar elde etmenize yardım eder.

 

Minimalist Düzen Daha Ferahtır

Özellikle son yılların modasında minimalist düzene sahip ortamların önemi artmıştır. Eski düzen olan evleri eşya ile doldurmak, artık işlevini kaybetmiştir. Zira hem sizin hareket alanınızı daraltmakta, hem de ferah bir ortamı engellemektedir.

Bu durum sizin ruhsal sağlığınızı, psikolojinizi de etkiler. Bu nedenle yatak odası dekorasyon fikirleri arıyorsanız, ilk olarak bu düşünce tarzını benimsemeniz önerilir. Bu odaların temel amacı dinlemedir. Daha geniş bir alan sizi rahatlatır. Aynı zamanda ferahlık getireceği için uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Eğer ne yapabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk çözümünüz duvara gömmeli duvarlardır. Böylece hiçbir alan gereksinimi olmaksızın bu gereksinimi karşılayabilir, alandan çok büyük bir tasarruf da elde edebilirsiniz. Şayet normal dolap da kullanmak istiyorsanız, tek tek küçük yapılar yerine büyük bir tane daha tasarruflu olacaktır.

Sakinleştirici Renkler Uyumanızı Kolaylaştırır

Sakinleştirici renkler dendiğinde birçok kişinin aklına soğuk olanlar gelir. Ancak bu doğru değildir. Büyük ve küçük yatak odası dekorasyon fikirleri arasında duvarları boyarken sakinleştirici renkleri kullanırsanız, uyumanızı hızlandırabilirsiniz.

Zira her rengin kattığı bir duygu da vardır. Sakinleştirici olanlar daha huzurlu olmanıza yardım ettiği için hem daha kolay uyumanıza, hem de daha büyük verim almanıza yardım edebilir. Eğer hangi seçeneklerin tercih edilebileceğini merak ediyorsanız bazıları şöyledir;

 

 1. Mavi
 2. Yeşil
 3. Pembe
 4. Beyaz
 5. Mor
 6. Gri
 7. Sarı
 8. Kahverengi

Daha sakin olmanıza yardım edecek bu renkleri inceleyebilir, size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Yeşil Bitkiler Olmalıdır

Bitkiler odaya her zaman canlılık katar. Ayrıca doğal bir ortam oluşmasına katkıda bulunur. Odanın tasarımı nasıl olursa olsun, ister sıcak isterseniz soğuk renklerle uyumlu şekilde kullanabilirsiniz. Yeşilin getirdiği huzuru yatak odanıza taşıyacak olup, uykunuza yardım eder.

Ancak bunlar yapay değil canlı olmalıdır. Bu nedenle ona nasıl bakabileceğinizi bilmeniz gerekir. Böylece solmadan uzun seneler yetiştirmeniz de mümkündür. değişik yatak odası tasarımları yönünden bulundurabileceğiniz bazı seçenekler şöyledir;

 1. Aloe Vera
 2. Spatifilyum – Barış Zambağı
 3. Kılıç Çiçeği
 4. Areka Bitkisi
 5. Gerbera
 6. Lavanta
 7. Yasemin
 8. Eğrelti Otu
 9. Orkide
 10. Yılbaşı Çiçeği

Bunların tümünü inceleyebilir, size en çok çekici gelen tercih edilebilir. Her birinin bakımının farklı olduğu da unutulmamalıdır.

 

Yatak odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Eğer odanızı baştan oluşturma kararı almışsanız, değerlendirmeniz gereken maddelerden seçeneklerden biri de dekorasyonlardır.  Zira mobilyaları, renkleri, bitkileri seçseniz bile bu durum duvarların çok boş olduğu gerçeğini değiştirmez.

Dolayısıyla yatak odası dekorasyon fikirleri arasında yatak odasına uyumlu seçenekler her zaman öne çıkar.  Üstelik burada ne seçeceğiniz size kalmıştır. Örneğin tek başınıza kalıyorsanız zevk aldığınız herhangi bir tablo, resim fotoğraf tercih edilebilir.

Şayet bir kişiyle paylaşıyorsanız ve romantik bir ortam istiyorsanız birlikte geçirdiğiniz özel anların karelerinden bir köşe oluşturmak istediğiniz etkiyi oluşturabilir. Bunlar fikir niteliğinde olduğu için hayal gücünüzü de kullanarak çözüm almanız mümkündür.

Duvar ve Masa Işıkları

Her ne kadar yatak odanızda bir ışık olsa da kullanışlı olduğu anlamına gelmez. Örneğin gece yatağınızda kitap okumak istiyorsanız tüm odayı aydınlatmak hiç de güzel bir çözüm değildir. Ancak bunun yerine tercih edebileceğiniz farklı yöntemler de vardır.

Örnek olarak yatak odası dekorasyon fikirleri arasında başucunuzdaki komidinin üzerine arzu ettiğiniz bir masa ışıklandırmasını kurmak size kitap okuyacak kadar ışığı verecektir. Üstelik yatma zamanının geldiğini hissederseniz yataktan kalkıp lambayı kapatmak yerine, başucunuzdaki lambaya uzanmanız yeterlidir.

Ayrıca daha romantik ve ilgi çekici bir ortam istiyorsanız, duvar ışıklandırmaları da oldukça kullanışlıdır. Bunlar LED ile yapılmakta olup istediğiniz renk olabilir.

Yatak Odasının Bir Tarzı Olmalıdır

Her insan farklı bir tarza sahiptir. Bu durum dekorasyon için de böyle olsa temel olarak belirli kategorilerde hareket edilir.  Burada ilk olarak modern mi, klasik mi istediğinize karar vermeniz gerekir.

Ardından bunun ışığında bir yapıya karar verilir. Örneğin retro seviyorsanız 70, 80 ve 90’lı yılların modasına göz atmanız gerekir. Ancak daha klasik seçenekler arıyorsanız viktoryen, gotik sizi yansıtabilir.

Eğer modern bir çözüm istiyorsanız farklı görselleri inceleyerek bir karar verebilirsiniz. Böylece yapacağınız dekorasyon ve tasarımlar da daha etkili olacaktır.

Kendinizin Yapabileceği Mobilyaları Düşünün

Marangozluk ile aranız varsa 2021 modası kişilerin kendi tasarımlarını da ön plana çıkartır. Bunun haricinde kendi mobilyanızı yapmak istiyorsanız, bunu engel hiçbir şey bulunmaz.  Küçük ve büyük yatak odası dekorasyonu arasında bu madde, size geniş bir tercih hakkı sunar.

Örneğin yatağınızı değiştirmek istiyorsanız, yenisini daha uygun fiyatlara paletler kullanarak yapabilirsiniz. Bu ürünlerin temel amacı tonlarca ağırlıktaki malzemeleri kaldırmadır. Bu sebeple iki kişi bile olsanız, toplam kilo fark etmeksizin kırılmasından şüphe etmeden yıllarca kullanabilirsiniz.

Bunun için sadece ne kadar büyük olmasını istiyorsanız, 2 veya 3 tane paket alıp üst üste koymanız gerekir. Bunları ahşap yapıştırıcılar ile daha güçlü sabitlemeniz de mümkündür. Sonrasında ise sadece uygun bir yatak alınır.

Eğer gardırop alacaksanız, ahşap levhalardan kendiniz de yapabilirsiniz. Üstelik hayal gücünüzü kullanarak, kimsenin görmediği dolaplar oluşturabilirsiniz.

Aynaların Etkisi Kullanılmalıdır

Aynalar sadece kişilere karşısında kendilerini düzeltme, kıyafetlerini kontrol etme fırsatı sunmaz. Buna ek olarak mekâna bir derinlik algısı da ekler. Eğer odanız çok küçükse minimalist bir düzen bile seçseniz, eşyalar bazen büyük bir yer kaplayabilir.

Bu nedenle küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları arasında aynalar önemli bir yerdedir. Bunun için yalnızca uygun bir duvara büyük ve yatay şekilde ayna sabitlemeniz gerekir. Örneğin yatağınızın hemen üstü oldukça güzel bir çözüm sunabilir.  Bu sayede odanız size normalde olduğundan daha büyük görünebilir. Üstelik bu sistem büyük yatak odalarında da kullanılabilir. Böylece daha büyük ortamlarda, kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkündür.

Perdeler Önemlidir

Yatak odanızı yeniden tasarlamayı düşünüyorsanız, yatak odası dekorasyon fikirleri arasında son madde perdelerdir. Odanızın yapısına ve tasarım zevklerinize göre tercih etmeniz gereken bu modeller oldukça zengindir.

Farklı seçenekler ve renkler arasından tercih yaptıktan sonra hem ışığı verimli bir şekilde kontrol etmeniz, hem de mahremiyetinizi koruma altına almanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir